Festival Staff

Artistic Director
Antoni Cimolino

Executive Director
Anita Gaffney

DIRECTORS' OFFICE
Director of the Birmingham Conservatory for Classical Theatre
Martha Henry

Producer
David Auster

Creative Planning Director
Jason Miller

Casting Director
Beth Russell

Director of New Plays
Bob White

Associate Producer
Bonnie Green

Associate Producer, The Forum and Laboratory
Keira Loughran

Company Manager
Rosie Driscoll

Head of Stage Combat
John Stead

Corporate Secretary & Executive Assistant to the Artistic Director
Joy Wishart

Executive Assistant to the Executive Director
Marion Burr

Assistant to the Producer
Susan Lemenchick

Casting Assistant
Jennifer Emery

Special Projects Coordinator
Elizabeth Sheffield

Coaches
Head of Voice & Coaching
Janine Pearson
The Head of Voice & Coaching position at the Stratford Festival is generously endowed by David Green & Mary Winton Green

Head of Voice Emerita
Ann Skinner

Head of Movement
Shona Morris

Alexander Technique & Movement Coach
Kelly McEvenue

Voice, Text & Dialect Coaches
Nancy Benjamin
Jane Gooderham
Kennedy C. MacKinnon

Speech-Language Pathologist & Voice Coach
Lori Holmes

Singing Coach
Jennie Such

Text Coach
Ian Watson

Professional Development Program Coaches
Rebecca Harper
Heather Hill

Guest Coaches
Annette av Paul
Frank Bach
Ginette Hamel
Marilyn Holmes
Elizabeth Morris
Christopher Welsh

Apprentice Movement Coach
Alexis Milligan

Theatre Training Consultant
David Latham

Music
Director of Music
Franklin Brasz

Director of Music Emeritus
Berthold Carrière

Music Administrator
Marilyn Dallman

Administrative Assistant
Don Sweete

ADVANCEMENT
Director of Advancement
Rachel Smith-Spencer

Membership Manager
Ceairy Free

Major Gifts Manager U.S.
Christine Seip

Major Gifts Manager GTA
Heather McMartin

Planned Giving Manager
Kathryn McKie

Playwright’s Circle Manager
Sharon Butler

Research Manager
Shannon MacDonald

Membership Coordinator
Kelly Schultz

Membership Administrator
Donna Hyde

Program Administrator
Cathy Kemp

ARCHIVES
Archives Director
Liza Giffen

Archives Coordinator
Christine Schindler

Archives Assistant
Nora Polley

AUDIENCE DEVELOPMENT
Director of Audience Development
Sarah Hamza

House Managers
Stephen Barber – Festival Theatre
Eldon Gammon – Avon Theatre
Kris Bernard – Tom Patterson Theatre
Kelly McIntosh – Studio Theatre

Box Office Manager
Jo-Anne Hood-Tidman

Revenue Fulfillment Manager
Jessica Klumper

Guest Accommodation Coordinator
Maureen Vankesteren

Customer Service Coordinator
Bev Nicholson

Groups & Schools Administrator
Jane Bex

Special Orders Coordinator
Colleen White

Box Office Lead Hands
Darlene Harrison
Sarah Newton
Debbie Steinacker
Christine Teeple

Box Office Representatives
Gay Allison
Myrtle Baker
Cindy Bissell
Anna Burton
Jason Colliver
Elysia Cucksey
Tracy Culp
Christine Darragh
Susan Davis
Connor Delaney
Geena DeWeerd
Carolyn Dingman
Paul Duncan
Pam Edwards
Martin Fielding
Nicole Ford
Ella Fox
Kimberley Grandy
Lori Hicks
Jennifer Hord
Marianne Hord
Yvonne Hord
Samareh Jones
Janice Kastner
Donna Kerfoot
Anna Kowalchuk
Donna Kwasnicki
Donna Lawley
Maria Loghrin
Jane Mallory
Aislinn McCauley
Meredith McCauley
Savannah McIntyre
Ruth Ann Miller
Janice Mitchell
Geri Morley
Cheryl Moses
Lenore Neeb
Tara Nimmo
Julie Ostien
Kathy Partridge
Ariana Poch
Barbara Redden
Susan Reid
Eliesha Richardson
Sharron Rudy
Rod Rychliski
Joanne Schalk
Jennifer Sweedler
Jen Temple
Marijke Tolsma
Reid Vanier
Jennifer Zylstra

Distribution Centre
Mailing Distribution Coordinator
Corinne Thornhill

Distribution Centre Assistant
Candy Neumeister

Receptionists
Carol Brown
Janet Wilson

Food & Beverage
Food & Beverage Manager
Toni McLean

Food & Beverage Service Coordinator
TBD

Head Chef
Michael Topham

Line Cooks
Carol Grasby
Nick Lobodycz
Jake Morrow

Customer Service – Greenroom
Paula Belina

Theatre Store
Retail Manager
Krista Swetman

Inventory Control Coordinator
Shelley Assayag

Theatre Store Supervisor
Elisia Scagnetti

COMMUNICATIONS
Director of Communications
David Prosser

Communications Coordinator
Ruth Barrett

CORPORATE SPONSORSHIP
Associate Director of Sponsorship
Lorraine Patterson

Corporate Sponsorship Coordinator
Susan Bidgood

EDUCATION
Director of Education
Andrea Gammon

Education Coordinators
Luisa Appolloni
Katherine Laing

Education & Editorial Coordinator
Shira Ginsler

Resident Teaching Artist
Edward Daranyi

Education Consultant
Pat Quigley


 
 
  

FINANCE, FACILITIES, INFORMATION TECHNOLOGY & ANALYTICS
Director of Finance, Facilities & Information Technology & Analytics
Darryl Huras

Finance
Finance Comptroller
Carla Fowler

Senior Accountant
Dianne Matt

Junior Accountant
Todd Bridges

Financial Analyst
Leanne Atkinson

Accounting Administrators
Jo-Anne Jordan
Joanne Wreford

Finance Assistant/Company Accommodations Assistant
Shelley Assayag

Application Development
Application Project Manager
Cathy Lindsey

Programmer
Bryan Richardson

Senior Developers
Rick Crawford
Darren Worswick

Tessitura Administrator
Michele Keutsch

Applications Assistant
Michael Jenkins

Information Technology
Manager of Information Technology
Paul Muncaster

Systems Administrators
Karel Jennings
Andrei Martchenko

Help Desk Technician
Len Biedron

Facilities
Facilities Manager
Jeff Heggie

Assistant Facilities Manager
Val Bielecki

Facilities Administrator
Sandra Darby

Carpenters
Gary Brady
Richard Graul

Carpenter Assistant
Roy Brown

Chief Engineer
John Luesink

Shift Engineers
Richard Arnold
Alan Speed
Al Tufford

Electrician
Tony Iacobellis

Seasonal Head Gardener
Anita Jacobsen

Seasonal Gardeners
David Kittmer
Shelly Paulocik

Head of Maintenance
Ron Brown

Maintenance Staff
Roy Brown
Ryan Cleveland
Dar Del Chiaro
Blair Holden
Thomas Lemenchick
Myrna Lewis
Larry Shurrie
Art Tucker
Gord Wilson

Housekeepers
Trevor Bannon
Catherine Dishman
Cindy Hickmott
Patti Hinz
Sandra Hiuser
Mandy Ilman
Robert Lee
Marjorie Lundrigan
Janet McFarlane
Larisa Orlova
Darlane Payne
Tina Poulin
Sherry Priestap
Stacy Raeman
Kevin Schaeffer
Darlene Stewart
Glen Sutherland
Sandy Thistle
David Wick

Stage Door Guards
Ryan Cleveland
David Kittmer
Leighton McLeod
Janice Schaefer
Fred Sinko

Casual Stage Door Guards
Ihor Orenchuck
Kyle Smith

HUMAN RESOURCES
Director of Human Resources
Shelley Stevenson

Human Resources Manager
Nancy Altenburg

Health & Safety Coordinator
Krystal Holmes

Payroll Manager
Heather Marriott

Payroll Coordinator
Kathy McKellar

Payroll/HR Administrative Assistant
Susan Mavity

Company Accommodations Supervisor
Andy Mark

Company Accommodations Assistant
Dianne Doone

MARKETING
Director of Marketing & Digital Media
Calvin Wood

Associate Director of Marketing
Trudy Watson

Advertising Manager
Carly Douglas

Digital Media Producers
Jason Clarke
Marc Raffa

Digital Media Assistant
Monica Virtue

Direct Marketing Manager
Christi Rutledge

Groups Sales Manager
Heather Martin

Marketing Coordinator
Melinda Timmins

Schools Sales Manager
Maria Williams

Reporting Coordinator
Leanne Herbert Malvern

Social Marketing Coordinator
Aaron R. George

Graphics
Graphic Design & Print Production Manager
Andy Foster

Graphic Designers
Krista Dodson
Jessica Hehn
Lindsay Molenhuis

Interim Graphic Designer
Matt Dupuis

PUBLICITY
Publicity Director
Ann Swerdfager

Publicity Assistant
Amy White

PRODUCTION
Director of Production
John Tiggeloven

Technical Director - Festival Theatre
Jeff Scollon

Technical Director - Avon Theatre
Elissa Horscroft

Technical Director –Tom Patterson Theatre
Sean Hirtle

Technical Director - Studio Theatre
Robbin Cheesman

Technical Director - Scenic Construction
Andrew Mestern

Wardrobe Manager
Anne Moore

Production Administrator
Cheryl Bender

Assistant Technical Director
David Campbell

Electronics Technologist
Christopher Wheeler

Administrative Assistant
Cindy Jordan

Technical Management Assistant
Michael Besworth

Transportation
Charlie Fox
Ian A. Fraser
Michael “Earnie” Taylor
James Thistle

Children’s Supervisors
Sandy Davis
Deborah Howes

DESIGN
Design Coordinator
Alix Dolgoy

Resident Sound Designer
Peter McBoyle

Assistant Designers
C. J. Astronomo
Devon Bhim
Sara Brzozowski
Kimberly Catton
Laura Gardner
Verne Good
Jennifer Goodman
Brandon Kleiman
Kaileigh Krysztofiak
Jennifer Lennon
Jareth Li
Paphavee (Poe) Limkul
Sarah Mansikka
Jenna McCutchen
Sean Poole
Tristan Tidswell
Joanna Yu 

PROPERTIES
Head of Properties
Dona Hrabluk

Properties Buyer
Tracy Fulton

Assistant Properties Buyer
Penelope Schledewitz

Assisted by
Eric Ball
Lucas Commerford
Ken Dubblestyne
Carolyn Horley
Michelle Jamieson
Kathryn Kerr
Shirley Lee
Jennifer Macdonald
Brian McLeod
Dylan Mundy
Heather Ruthig
Katherine Theriault

SCENIC ART
Head Scenic Artist
Christopher Klein

Assistant Head Scenic Artist
Daniel McManus

Assisted by
Kevin Kemp
Lisa Summers
Jo-Anne Vezina
Amparo Villalobos
Michael Wharran
Blair Yeomans
SCENIC CARPENTRY
Head Carpenter
Neil R. Cheney

Head of Automation
Ian Phillips

Assisted by:
Simon Aldridge
David Bedford
Mark Card
John Currie
Ryan Flanagan
Craig Geiger
Gary Geiger
William Malmo
Stephen Morgan
Wayne Nero
John Roth
Mark Smith
Geoff Taylor
Cliff Tipping
Joe Tracey

STAGE CREW
Festival Theatre

Stage Carpenter
David McDonald

Master Electrician
Alec Cooper

Property Master
Ted Derry

Head of Sound
Scott Matthews

Crew
Michael Duncan
Rory Feore
Art Fortin
Craig Geiger
Anthony Gentile
William Gosling
Steve Gregg
Tim Hartman
Jeffrey Hughes
Les MacLean
Nancy McCune
John Muxlow
David Schilz
Walter Sugden
James Turner
Michael Walsh
Karl Wylie

Avon Theatre
Stage Carpenter
Paul Hughes

Master Electrician
Greg Bride

Property Master
Mark Fisher

Head of Sound
Lance Hinds

Crew
Andy Allen
Gord Balmain
Dave Berwick
Bo Ellsworth
Bruno Hacquebard
Keith Handegord
Dan Hoodless
Michael Izma
Chris Knarr
Jay Klassen
John Lowe
Martin Penner
Gerald Van Sickle

Tom Patterson Theatre
Stage Carpenter
Paul Gorman

Master Electrician
Timothy Hanson

Property Master
Alan Hughes

Head of Sound
Jim Stewart

Crew
Dan Bingeman
Andrew Mawdsley

Studio Theatre
Stage Carpenter
Peter Holland

Master Electrician
Michael (Mick) McDonald

Property Master
Gino Di Filippo

Head of Sound
Melissa Renaud

Crew
Greg Morris
Bradley Stephenson
Tyson Wentworth

WARDROBE
Head of Wardrobe
Bradley Dalcourt

Assistant Head Wardrobe
Elizabeth Copeman

Seasonal Wardrobe Supervisor
Linda Sparks

Cutters
Johanna Billings
Kim Crossley
Terri Dans
Melanie Farrar-Jackson
Margaret Lamb
Carol A. Miller
Luci Pottle
Lela Stairs Murphy
Evan Stillwater
Jennie Wonnacott

First Hands
Wendy Bendle
Joanne Davies
Laurie Krempien-Hall
Mary-Lou Mason
Patricia Taylor

Sewers
Susy Arnold
Monica Berg
Denise Bott
Caroline Broadley
Dolores Brodhagen
Cindy Brown
Diana Brown
Natalie Crittenden
Susan E. Dick
Allison Erb
Sharon Gashgarian
Jennifer Gilbert
June Gunn
Patricia Hawkins-Russell
Monique Hodder
Marian Hughes
Shona Humphrey
Alanna Kitson
Olga M. Kouzmina
Debbie Kschesinski
Anna Lach
Norma Lachance
Paulette Laporte
Danna Link
Lori McMahon
Karen Merriam
Krista Nauman
Emma Pawluk
Magdalene Raycraft
Cynthia E. Rusak
Joan Scheerer
Gina Schellenberg
Georgina Schinkel
Rachel Seburn
Victoria Shillington
Catherine Weber
Silvia Widmer
Lindsey Winter
Christine Yundt
Joanne Zegers

Bijou/Decoration
Susan Allerston-Richards
Rebecca Dillow
Liane Guttadauria
Kathi Posliff

Boots and Shoes
Karen Beames
Sarah Cook
Mark Fetter
Michael Karn
Christopher Moloughney
Connie Puetz

Millinery
Thea C. Crawford
Helen Flower
Kaz Maxine

Dyeing
Sylvia Minarcin
Linda Pinhay

Costume Painting
Lisa Hughes

Wardrobe Buyer
Michelle Ashbourne

Assistant Buyer
Caitlin Luxford

Wardrobe Apprentice
Chevy Barlow

Additional Costumes By
Anna Baines
Industry Costumes
Monica Viana

WARDROBE MAINTENANCE
Wardrobe Mistress
-Festival Theatre
Gail Homersham-Robertson

Wardrobe Mistress
-Avon Theatre
Sharon Parker

Wardrobe Mistress
-Tom Patterson Theatre
Helen Basson

Wardrobe Mistress
-Studio Theatre
Lela Stairs Murphy

Wardrobe Attendants
Caroline Broadley
Melba Bingeman
Ina Brogan
Margie Bell Bruer
John Bynum
Bonnie Deakin
Heather Diamond
Cvetka Fujs
Tracy Houston-McIntyre
Kim Jeffries
Michael Karn
Inez Khan
William C. Kraft
Laurie Krempien-Hall
Annette Lenze
Jane Mallory
Mary-Lou Mason
Sherri Neeb
Emma Pawluk
Luci Pottle
Georgina Schinkel
Christine Smith
Maxine Tubbe
Debra Yundt

WIGS & MAKEUP
Head of Wigs & Makeup
Gerald Altenburg

Department Head –
Avon Theatre
Teddi Barrett

Department Head –
Tom Patterson Theatre
Julie Scott

Department Head –
Studio Theatre
Jessica Elsbrie

Technical Advisor
Dave Kerr

Assisted by
Erica Croft-Fraser
Lena G. Festoso
Tracy Frayne
Lorna Henderson
Linda Langenegger
Angela Moncur
Barb Newbery
Alana Scheel
Stanley Wickens

Head of Wigs and Makeup
Gerald Altenburg

Department Head
- Festival Theatre
Lorna Henderson

Department Head
- Avon Theatre
Teddi Barrett

Department Head
- Tom Patterson Theatre
Julie Scott

Department Head
- Studio Theatre
Alana Scheel

Technical Advisor
Dave Kerr

Assisted by:
Erica Croft-Fraser
Lena G. Festoso
Tracy Frayne
Angela Moncur
Barb Newbery
Stanley Wickens

Additional Wigs by
Christine Vaughan